TYPY DIÉT NA CHUDNUTIE

TYPY DIÉT NA CHUDNUTIE

Vo svete koluje medzi ľuďmi viacero druhov diét, Niektoré sa zameriavajú na zníženie chuti do jedla, zatiaľ čo iné obmedzujú kalórie, sacharidy alebo tuky.

Pravda je, že žiadna nie je možné vytvoriť univerzálnu diétu pre všetkých ľudí. To, čo platí pre jedného, nemusí byť vhodné pre iného človeka. Nižšie sme uviedli 6 najznámejších diét pre ľudí, ktorí pracujú na znížení váhy.

1. Paleo diéta

Paleo diéta tvrdí, že by ste mali jesť rovnaké jedlá, aké konzumovali naši predkovia lovci a zberači pred rozvojom poľnohospodárstva.

Teória je taká, že väčšina moderných chorôb môže byť spojená s konzumáciou obilnín, mliečnych výrobkov a predpripravených potravín.

Aj keď je diskutabilné, či táto strava skutočne poskytuje rovnaké jedlá, aké konzumovali naši predkovia, je spojená s niekoľkými pôsobivými zdravotnými výhodami.

Paleo diéta kladie dôraz na celé potraviny, chudé bielkoviny, zeleninu, ovocie, orechy a semená a zároveň odrádza od spracovaných potravín, cukru, mliečnych výrobkov a obilnín.

Niektoré pružnejšie verzie paleo diéty umožňujú aj mliečne výrobky ako syr a maslo, ako aj zemiaky a bataty.

Takáto strava účinne zmierňuje rizikové faktory srdcových chorôb, ako je cholesterol, cukor v krvi, triglyceridy v krvi a krvný tlak. Naopak, nevýhodou je vylučovanie zdravých a výživných potravín z jedálnička. Hovoríme tu o mliečnych výrobkoch a celozrnných potravinách.

2. Vegánska strava

Vegánska strava obmedzuje všetky živočíšne produkty z etických, environmentálnych alebo zdravotných dôvodov. Vegánstvo je spojené aj s odporom proti vykorisťovaniu a týraniu zvierat.

Okrem vylučovania mäsa vylučuje aj mliečne výrobky, vajcia a výrobky pochádzajúce zo zvierat, ako je želatína, med, albumín, srvátka, kazeín a niektoré formy vitamínu D3.

Vegánska strava sa javí ako veľmi účinná pri pomáhaní ľuďom pri chudnutí – často bez počítania kalórií – pretože vďaka veľmi nízkemu tuku a vysokému obsahu vlákniny sa môžete cítiť dlhšie sýti.

Pri dlhodobom chudnutí takáto strava nie je účinnejšia ako iné diéty a v podstate ide najmä o znížený príjem kalórií.

Pretože vegánska strava vylučuje živočíšne potraviny úplne, môže obsahovať málo výživných látok, vrátane vitamínu B12, vitamínu D, jódu, železa, vápnika, zinku a omega-3 mastných kyselín.

3. Nízkosacharidové diéty

Nízkosacharidové diéty sú populárne už celé desaťročia, a to najmä pri chudnutí. Existuje niekoľko druhov nízkosacharidových diét, ale všetky zahŕňajú obmedzenie príjmu sacharidov na 20–150 gramov denne.

Primárnym cieľom diéty je prinútiť vaše telo, aby používalo viac tukov na palivo namiesto toho, aby ako hlavný zdroj energie používalo sacharidy.

Ak je príjem sacharidov veľmi nízky, mastné kyseliny sa presunú do vašej krvi a transportujú do vašej pečene, kde sa niektoré z nich premenia na ketóny. Vaše telo potom môže ako primárny zdroj energie používať mastné kyseliny a ketóny v neprítomnosti sacharidov.

Zdá sa, že sú veľmi účinné pri znižovaní nebezpečenstva brušného tuku, ktorý sa môže ukladať okolo vašich orgánov.

Nízko-sacharidové diéty môžu byť prospešné pre mnoho hlavných rizikových faktorov chorôb, ako sú triglyceridy v krvi, hladiny cholesterolu, cukru v krvi, hladiny inzulínu a krvný tlak (34, 42, 43, 45).

4. Dukanova diéta

Dukanova diéta je diéta na chudnutie s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov rozdelená do štyroch fáz – dvoch fáz chudnutia a dvoch udržiavacích fáz.

Ako dlho v každej fáze zotrváte, závisí od toho, koľko kilogramov musíte schudnúť. Každá fáza má svoj vlastný stravovací režim.

Ako to funguje: Fázy chudnutia sú primárne založené na konzumácii neobmedzeného množstva bielkovín a povinných ovsených otrúb.

Ďalšie fázy zahŕňajú pridanie neškrobovej zeleniny, po ktorom nasleduje niekoľko sacharidov a tukov. Neskôr bude čistých bielkovinových dní stále menej a menej na udržanie vašej novej hmotnosti.

Dukanova diéta obmedzuje tuky aj sacharidy – stratégia nie je založená na vede. Naopak sa zdá, že konzumácia tukov ako súčasť diéty s vysokým obsahom bielkovín zvyšuje rýchlosť metabolizmu v porovnaní s nízko-sacharidovými aj nízko-tukovými diétami.

A navyše, rýchle chudnutie dosiahnuté prísnym obmedzením kalórií má tendenciu spôsobiť výrazný úbytok svalovej hmoty.

Úbytok svalovej hmoty a prísne obmedzenie kalórií môže tiež spôsobiť, že vaše telo šetrí energiu, vďaka čomu je veľmi ľahké získať späť váhu po jej úbytku.

5. Diéta s nízkym obsahom tukov

Táto diéta obmedzuje vašu spotrebu tuku na menej ako 10% denných kalórií. Všeobecne platí, že štandardná strava s nízkym obsahom tukov poskytuje asi 30% kalórií vo forme tuku. Štúdie ukazujú, že táto strava je z dlhodobého hľadiska pre chudnutie neúčinná.

Navrhovatelia diéty s nízkym obsahom tukov tvrdia, že tradičné nízkotučné diéty nemajú dostatočne obmedzený príjem tukov a že príjem tukov musí byť nižší ako 10% celkových kalórií, aby priniesol úžitok pre zdravie a chudnutie.

Strava s nízkym obsahom tukov obsahuje 10% alebo menej kalórií z tuku. Ide najmä o rastlinnú stravu s obmedzeným príjmom živočíšnych produktov.

Preto je všeobecne veľmi vysoký v sacharidoch – okolo 80% kalórií – a nízkym obsahom bielkovín – pri 10% kalórií.

Táto diéta s nízkym obsahom tukov s vysokým obsahom sacharidov prekvapivo môže viesť aj k významnému zlepšeniu cukrovky 2. typu.

Ďalej môže spomaliť progresiu roztrúsenej sklerózy – autoimunitného ochorenia, ktoré ovplyvňuje váš mozog, miechu a optické nervy v očiach.

Obmedzenie tuku môže spôsobiť dlhodobé problémy, pretože tuk hrá vo vašom tele mnoho dôležitých úloh. Patrí medzi nich pomoc pri budovaní bunkových membrán a hormónov a tiež pomoc telu pri vstrebávaní vitamínov rozpustných v tukoch.

6. Atkinsova diéta

Atkinsova diéta je najznámejšou diétou na chudnutie s nízkym obsahom sacharidov. Jeho navrhovatelia trvajú na tom, že môžete schudnúť tým, že budete jesť toľko bielkovín a tukov, koľko vám vyhovuje, pokiaľ sa vyhnete sacharidom.

Hlavným dôvodom, prečo sú nízko-sacharidové diéty také účinné pri chudnutí, je to, že znižujú vašu chuť k jedlu. To spôsobí, že budete jesť menej kalórií bez toho, aby ste na to museli myslieť.

Diéta avokádo zdravé tuky

Atkinsova diéta je rozdelená do štyroch fáz. Začína sa to indukčnou fázou, počas ktorej dva týždne zjete menej ako 20 gramov sacharidov denne. Ďalšie fázy zahŕňajú pomalé opätovné zavedenie zdravých sacharidov späť do vašej stravy, keď sa priblížite k cieľovej hmotnosti.

V porovnaní s inými diétami na chudnutie, nízko-sacharidové diéty tiež lepšie zlepšujú hladinu cukru v krvi, „dobrý“ HDL cholesterol, triglyceridy a ďalšie markery zdravia. Rovnako ako iné diéty s nízkym obsahom sacharidov, aj Atkinsova diéta je pre väčšinu ľudí bezpečná a zdravá, v zriedkavých prípadoch však môže spôsobiť problémy.