Ak čítate tieto riadky, zrejme ste už za prvým bodom a to uznanie, že máte problém s nadváhou alebo obezitou. Obezita je celosvetový narastajúci trend, ktorý končí s vážnymi chorobami alebo v extrémnych prípadoch smrťou. K prejedaniu sa nezdravými potravinami nás môže dotlačiť aj uponáhľaný životný štýl, stres v práci a fast food na každom rohu ulice.
Najčastejšie dôvody resp. výhovorky prečo trpíme obezitou a máme nadváhu
Dôležité je zamerať sa na dôvody prečo sme skončili v stave nadváhy a začať od nich. Už po odstránení týchto zlozvykov sa naše telo začne pomaly nadychovať a meniť sa k lepšiemu – áno chudnutím.
Nepravidelná strava
Pri tomto bode nie je problém počet jedál za deň. Niekto si myslí, že musí jedávať presne na minútu a napr. 5x denne. Je to mýtus. Skutočným problémom je vynechanie raňajok, malý obed, ktorý je zväčša nezdravý a večera, ktorá je po celom dni hladovania plná nezdravých tukov a kalórii. K tomu si pripočítame maškrty počas dňa ako koláčik, buchta, čokoláda a sme v slušnom kalorickom príjme. Navyše ak si spravíme hlavné jedlo z večera zaťažíme náš tráviaci systém práve cez noc, kedy by mal odpočívať a to sa prejaví aj na pomalšom metabolizovaní.
Jedzte pravidelne. Snažte sa prijať väčšinu kalórii z denného príjmu v raňajkách a obede. Večeru si urobte ľahkú, ideálne bez sacharidov. Vylúčte maškrty a čokoládky. Ak máte zvyk, zobkať do niečoho tak nahraďte nezdravé jedlá zdravými napr. oriešky (nie solené ani obalené v karamele), kaleráb, ovocie alebo iná zelenina.
Zmena v živote alebo rutine
Život je plný zmien. Tieto zmeny nám zvyknú nabúrať náš režim a priniesť stres, pri ktorom ľahko zabudneme na to ako a kedy sme sa zvykli stravovať. Môže to byť napr. presťahovanie za prácou, úraz, dlhší pobyt v nemocnici, svadba a zmena stravovacích zvykov a v neposlednom rade kúpa auta, ktoré nám značne obmedzí kalorický výdaj a zvýši finančnú spotrebu na pohonné hmoty.
Na tento problém existuje iba jedno riešenie a to vrátiť sa aspoň čiastočne späť k starej rutine do zabehnutých koľají.
Veľa jedla a prejedanie sa
Tento bod súvisí aj s prvým bodom nepravidelnej stravy, kedy po celodennom vyhladovaní preženieme porciu a s odfukovaním odpadneme do postele. Nezdravé veci sú chutné, to je jednoducho fakt. Preto nie je problém pre mnohých jedákov doložiť si po dokončení vyprážaného rezňa v trojobale ešte jeden. Ale prihodiť si dupľu sviečkovej s knedľou. „Veď jedz keď ti chutí“ – počuli sme veľakrát.
Upraviť nezvyk prejedania je bez debaty náročné a vyžaduje si veľké sebazaprenie. Začiatky sú vždy ťažké no postupne sa vaša nekonečná túžba po mastnom alebo sladkom jedle otupí a vytratí. Bude to dlhodobý proces no výsledok bude určite stáť za to.
Sladké vody a malinkovky
Vyskúšajte sa zamyslieť nad tým koľko sladenej vody denne vypijete. Ráta sa všetko okrem čistej vody (max dochutená citrónom). Nielen coca cola, sprite, kofola, ale aj voda bielej farby, ktorá je dochutená umelými sladidla. Pitie takýchto vôd v objeme 2 litre a viac Vám prinesie do denného kalorického príjmu množstvo kalórii, ktoré nebudete schopný spáliť.
Riešenie je jednoduché a síce začať piť čistú vodu. Ak vám čistá voda doslova nebude chutiť, skúste si do nej hodiť citrón. Vylúčenie ochutených nápojov z pitného režimu vám prinesie skrátenie denného kalorického príjmu a ako bonus ušetrí vašej peňaženke nemalé peniaze (cca 50 eur mesačne).
Pivo a alkohol
Čo robiť ak som pivár? Pivo má aj pozitívne účinky, obsahuje vitamín B a antioxidanty. Ale je to vždy alkohol a môže naň vzniknúť závislosť. Vždy to začína jedným pivom po večeri alebo malým pivom v piatok večer. Ako sa vraví: s jedlom rastie chuť. Radšej odstrihnite riziko závislosti hneď na začiatku a neriskujte problémy s alkoholom. Alkohol navyše obsahuje množstvo kalórii: veľké pivo 200kCal, pohárik vodky 100kCal, ochutené liehoviny a destiláty od 130kCal. Po požití alkoholických nápojov ďalej vzniká chuť na slané či sladké a tak je požitie piva spojené so slanými tyčinkami, čipsami, syrom, orieškami, atď.
Jediným účinným riešením je zatnúť zuby a vydržať. Disciplína je kľúčom k úspechu. Čiastkové riešenia ako obmedzenie z troch pív za večer na jedno alebo z dvoch deci vína na jedno deci nefungujú.
Lieky a diagnózy
Niektoré poruchy v organizme môžu naozaj zapríčiniť nadváhu. Sú to napr. problémy so štítnou žľazou, hormonálna nerovnováha atď. Na takéto prípady je internet krátky a v takýchto prípadoch je nutné navštíviť lekára odborníka.
Chudnutie a diéta
Analýzou príčin nadváhy a ich postupným odstraňovaním sa môžete bezproblémovo dostať k nižšej váhe. Nie je treba žiadne brutálne a radikálne diéty s trápením a následne aj s jojo efektom. Otázka ako schudnúť trápi nejedného Slováka a to z rôznych dôvodov. Niekto chce byť krajší, iný zdravší alebo len jednoducho byť pekný do plaviek na leto.
Ak po odstránení týchto neduhov nebudete stále so sebou spokojný, môžete vyskúšať zvýšiť denný výdaj kalórii prostredníctvom vášho obľúbeného športu alebo môžete taktiež vyskúšať rôzne systémy a jedálničky stravovania. Napr. Ketodiéta, 30 dňová diéta, krabičková diéta alebo Paleo.