Zaregistrujte sa
:: Návrat na začiatok  ::  Online chat  ::  Nastavenia  ::  Fórum  ::  Galéria  ::  Plánovač  ::  Bazár  ::

Hlavné menu
 Články :
 Novinky
 Zaslať príspevok
 Archív článkov
 Galéria
 Hľadať
 Témy

Užívatelia :
 Zoznam členov
 Vaše nastavenia
 Privátne správy

Spoločenstvo :
 Fórum
 Burza
 Plánovač akcií
 Online chat
 Zľava v muničáku
 Zľava v CATUSe
 Formulár
 Odporučenie

Odkazy

Downloady

Štatistika :
 Štatistiky
 Naj 10
 Ankety

Dokumentácia :
 FAQ
 Odkazy

Užívatelia
Vitajte, Anonym
Užívateľské meno

Heslo

Bezpečnostný kód:
Bezpečnostný kód
Opíšte bezpečnostný kód:

(Registrovať)

Členstvo:
Najnovšie: marskolcak
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 12227

ľudí online:
Návštevníkov: 156
Členov: 0
Spolu: 156

Reklama z Googla

Online Chat
Pripojte sa na chat

• floky
  •  
    Plánovač akcií
    Najbližšie plánované akcie:
    07. 09. 2018
    pre LIBERATION OF FRANCE - airsoft event

Posledné inzeráty
    Navštívte burzu:

Zľava v Muničákoch
    Stav objednávok:
    Bratislava
    Suma: 408 (24%)
    Košice
    Suma: 0 (0%)

Vyhľadať

WarGames - Airsoft Portal: Forums

WarGames :: Zobraziť tému - Recenzia: Oslobodenie Bratislavy 1945 (8.5.2010)
    Obsah fóra WarGames -> Zážitky z akcií
    Odoslať novú tému Odpovedať na tému     1, 2, 3, 4  Ďalší  
     Recenzia: Oslobodenie Bratislavy 1945 (8.5.2010) Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

be_c
    The Good

Založený: May 01, 2007

Predmet: Recenzia: Oslobodenie Bratislavy 1945 (8.5.2010) Odpovedať s citátom

Dnes som sa zúčastnil rekonštrukcie bojov a prezentácie techniky pri príležitosti 65. výročia ukončenia 2. svetovej vojny, ktoré boli organizované klubom vojenskej histórie Carpathia ( http://www.kvhcarpathia.sk ) v Bratislave v areáli Jurajovho Dvora. A tak ma napadlo, prečo sa s vami nepodeliť o dojmy.. icon_smile.gif

Hneď úvodom by som rád uzemnil hnidopichov, ktorí môžu namietať, že čo má KVH rekonštrukcia spoločné s airsoftom.. No vedzte, že má, ide minimálne o vhodný motivačný a vzdelávací doplnok (nielen) k WWII airsoftu.

Moje dojmy začnem netradične, zhrnutím, ktoré postupne rozmením na drobné.

Na rekonštrukcii v Jurajovom Dvore som bol prvýkrát. Čo som sa rozprával s ľuďmi, divákov prišlo oveľa viac ako na poslednom ročníku. Ono asi okrúhle výročie urobilo svoje. Určite to bolo veľmi príjemne strávené popoludnie. Celá akcia sa tradične skladala z ukážok techniky doplneních komentárom organizátora, samotnej rekonštrukcie bojov a samozrejme následným ohmatávaním a fotením sa so všetkým, čo malo na sebe uniformu, kolesá, pásy alebo robilo ratatata.. icon_smile.gif

Rekonštrukcia mala dva veľké negatíva a veľa malých pozitív.

Negatíva:
    1) Priestor bol absolutne nevyhovujúci na rekonštrukciu bojov. Tých pár šťastlivcov, čo sa dostalo hneď k zábranám + deti na ramenách aj niečo videlo, zvyšnćh 95% ľudí si len užívalo pyrotechnické efekty a nálety lietadla. Ja chápem, že nájsť v Bratislave vyhovujúci priestor je vec nadľudská, koniec koncov sami organizátori to vo svojom príhovore spomínali, ale potom si kladiem otázku, má význam organizovať takúto rekonštrukciu v takom priestore? Úprimne neviem odhadnúť počet divákov, môj osobný tip je tak 2 tisíc.. zato vám viem s určitosťou povedať, že tých 95% "nevidiacich" je reálne číslo...

2) Druhé negatívum sa dá definovať dvoma spôsobmi, záleží na uhle pohľadu. Prvý pohľad je, že pyrotechnické efekty boli značne PREdimenzované vzhľadom na veľkosť areálu a vzdialenosť divákov. Ja osobne som bol zasiahnuty letiacou/padajúcou zeminou a kamienkami trikrát, z toho dvakrát do tváre, a to som stál cca 7m od záterasov, ktoré by mali definovať bezpečnú zónu pre divákov. Nechápte ma zle, mne to ani tak nevadilo, ale podľa mna by mala byť bezpečnosť vždy na prvom mieste, čo sa podľa môjho laického názoru nestalo. A hlavne, keď si uvedomíte, že rodičia dvíhali deti na ruky a išli s nimi čo najviac dopredu, aby aspoň niečo videli, tak vlasne boli prvé na rane (také oko sa dá vybiť ľahšie ako si myslíte)... Vážne nechápem organizátorov, ja by som si takýto risk na vlastné tričko nezobral..
    Druhý pohľad je vlastne doplnením 1) negatíva, priestor bol nevyhovujúci, nie len kvôli výhľadu, ale aj kôli bezpečnosti.

Pozitíva:
    1) Rekonštrukcie sa zúčastnila stíhačka (aj keď povojnová icon_razz.gif), ktorá robila veľmi nízke nálety nad bojiskom, proste zážitok.

2) Pyrotechnika. Síce predimenzovaná, ale na veľmi slušnej úrovni v rámci možností. Pekné.

3) Technikály. Nebolo ich veľa, no pokial ste ich už niekde nevideli, tak ste ich obdivovaním nejakú hodinku "zabili".

4) Špeciálnu zmienku si zaslúžia tanky. Naživo si vedia vybudovat väčší rešpekt :o)

5) Zbrane, zbrane a ešte raz zbrane. Ah.. a ešte uniformy. Na tom sa dali oči nechať. icon_smile.gif

6) Plus kopa drobností, deti si mohli vystreliť zo zbraní, s "vojakmi" sa dalo poklábosiť atď... aj počasie vyšlo ideálne

Neodpustím si ešte pár rád organizátorom, aj keď netuším, či si ten článok tu na WG niekto od nich prečíta icon_twisted.gif :

* Do pozvánok na rekonštrukciu na tak stiesnenom priestore by som dal zákaz deti pod 3-5 rokov napríklad. Videl som pár kočíkov s úplne maličkými deckami, ktoré sa aj s rodičmi pratali po prvom delostreleckom granáte... (ľudia/rodičia, ktorí nikdy predtým na takej akcii neboli nevedia čo majú čakať, treba na to aspoň upozorniť)

* Pred bojmi nám bolo povedané, že bude prekvapenie. Ako sme sa po skončení dozvedeli, tým prekvapením bolo, citujem, "zlikvidovanie nemeckého snipera". Hm, fajn.. no možno na prstoch jednej ruky by ste spočítali divákov, ktorí si to aj všimli.. a nie oveľa viac ľudí si všimlo, že tam bol vôbec nejaký sniper. Podľa mňa na špecialitky treba ľudí upozorniť dopredu, nech vedia na čo sa dívať a kedy sa tam dívať.

* Dejovú líniu bitky treba ozrejmiť v stručnosti ešte pred začatím bitky, ideálne aj na nejakom veľkom plagáte, kde si to môže každý prečítať, pretože keď boj raz začal, tak už moderátora prehlušilo totálne, aj keď sa snažil ešte kde-tu niečo povedať.

Záverom, napriek spomínaným negatívam, bolo to super strávené sobotné popoludnie a určite prídem aj na budúce (tentoraz už ale s Uvexami na nose icon_razz.gif). Rekonštrukcie stoja za to, kto ešte na žiadnej nebol, treba sa niekedy vybrať! icon_cool.gif

PS: Všimol som si, že Will a Lukas fotili, hoďte to sem pls, nech sa pokocháme, alebo hocikto kto tam bol a má nejaký matroš. icon_smile.gif

Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
     Príspevok Zaslal: So Máj 08, 2010 6:44 pm

mvalcek
    Kapitán

Založený: May 04, 2009

Predmet: Odpovedať s citátom

Super článok, pekne si pomenoval pár vecí, ktoré som si nevedel v hlave jasne sformulovať icon_smile.gif
    A nie len deti - môj pes, ktorému môžem strieľať pri hlave nezvládol nálety a "bomby"... icon_confused.gif

Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
     Príspevok Zaslal: So Máj 08, 2010 8:07 pm

Viko92
    Rotmajster

Založený: May 29, 2008

Ak sa tvoj pes nezaujima o WW2 tak nevidim dovod ho tahat na akciu kde su dost hlasne vybuchy a strelba. Inak suhlasim s be_c, pekne to zhrnul.

na zaver pridavam aj dve fotky: http://img705.imageshack.us/gal.php?g=snmka0237.jpg

Príspevok Zaslal: So Máj 08, 2010 8:58 pm

weregore
    Nadporučík

Založený: Apr 05, 2004

Celkom dosť ludí z WWII AS sme sa tam stretli. Výbuchy mohli byť aj silnejšie a ten panther mohol aspon predstierať že mieri kanonom na to Tčko. Z taktiky útoku pechoty som toho moc nevidel pre dav ludí, ale aspon to bolo zadarmo.
    Celkom ma zarazila ustrojenosť niektorých týchto "profis" ale väčšinou boli pri technike a ani neviem či sa zúčastnili bojov.

Príspevok Zaslal: So Máj 08, 2010 10:07 pm

atr30
    Plukovník

Založený: Nov 27, 2003

mmm PPD40...mnamka. ak mate niekto foto pantera postnite to. cely den som bol v robote a nemal som cas pozerat tv-z/live vysielanie. ta P38 neni problem zohnat aj teraz s platnimy tlakovkami, iked vetsinou povojnove rocniky.

Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
     Príspevok Zaslal: So Máj 08, 2010 11:13 pm

Scorpion
    1st Lieutenant

Založený: May 07, 2003

Predmet: Re: Recenzia: Oslobodenie Bratislavy 1945 (8.5.2010) Odpovedať s citátom

be_c Napísal:
    Negatíva:
    1) Priestor bol absolutne nevyhovujúci na rekonštrukciu bojov. Tých pár šťastlivcov, čo sa dostalo hneď k zábranám + deti na ramenách aj niečo videlo,...

uplne suhlasim a tento fakt mi to cele poriadne znechutil! icon_evil.gif tesil som sa na tuto akciu, aj ze si spravim nejakych peknych par "bojovych" fotiek a velke H.... z toho! nafotil som si par zaberov techniky, ale zo samotnej ukazky som nevidel absolutne nic! icon_evil.gif icon_evil.gif

Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
     Príspevok Zaslal: So Máj 08, 2010 11:30 pm

Viko92
    Rotmajster

Založený: May 29, 2008

atr30 Napísal:
    ...ak mate niekto foto pantera postnite to...

http://img72.imageshack.us/gal.php?g=panter1.jpg

Príspevok Zaslal: So Máj 08, 2010 11:36 pm

whiskey
    never sleeps at home

Založený: May 12, 2003

1. absolutny suhlas s nevhodnostou miesta konania.
    2. ten "panther", no ako by som to, ono ani ten jak nebol ten jak.
    3. scorpion ma uplne odignoroval, fuj. ale to asi tym, ze bol znechuteny.
    4. toho "snipera" v okne som videl a strasne som sa smial, ked pod nim vitazoslavne mavali marjaki zastavou vojenno-morskogo flota, a on zhora strielal na nich, a oni mali na haku. Fakt prekvapenie.
    5. frontalny utok sovietskej pechoty na nemecky zakop na pravom kridle z pohladu utociacich Sovietov. 15 chlapov v zakope fullauto vsetci smerom na utocnikov. 15 chlapov beziacich na zakop, vsetci fullauto. Su vzdialeni cca 3-4 metre od toho zakopu. Nevidel som jedineho chlapa padnut v tej situacii.
    RESUME: buduci rok nejdem naisto.

Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
     Príspevok Zaslal: Ne Máj 09, 2010 3:26 am

Scorpion
    1st Lieutenant

Založený: May 07, 2003

whiskey: icon_lol.gif icon_lol.gif kedy som ta odignoroval? stretol som len tvoje auto, teba nikde... a fakt som bol nasraty kua!
    ad 5: mozno im nejaky magor napaskoval len slepe icon_twisted.gif

Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
     Príspevok Zaslal: Ne Máj 09, 2010 10:20 am

Krako
    Poručík

Založený: Apr 10, 2007

Bol som ako divak. Videl som pomerne dobre ale asi iba kvôli protekcii. Podla toho ako som stal pred ukazkou asi ostatny divaci videli iba cast boja. S tohto pohladu pre divaka urcite sklamanie.
    Organizacia reenactmentovych akcii sa ale stretava s tymto problemom neustale. Najst teren v ktorom by divaci stali na kopci po obidvoch stranach ukazky je na vacsine bojisk Slovenska nerealne. Dalsou moznostou je divacky priestor dookola bojiska, ale to sa tiez da iba pri urcitom scenary na ukazkach ktore su poväcsinou bez tazkej techniky.
    Dalsou vecou je samotna technika: lietadlo bolo sice povojna ale urobilo podla mna dobru atmosferu na zaciatku ukazky. Panther ma trosku iny podvozok ako v reale ale nastavba je komplet replika 1:1 a myslim ze celkova dlzka im ubehla o + - 10cm. Spolu s Madarskym Tigrom a Hetzrom su to momentalne jedine tanky na Nemeckej strane ktore ucinkuju na ukazkach. (pred 3 rokmi vsetci snivali o tom ze sa objavi niekedy aspon jeden) Kazdy ma trosku zmeneny podvozok ale nastavby su na 100%. Podla mna su to jedny z najlepsich pojazdnych replik Tigra a Panthera v europe, takze tam by som problem nevidel. Ustrojenost ludi bola pomerne dobra ale chyby sa objavolvali hlavne na ruskej strane (ludi co sedeli v technike neratam). Par "nepriznavacov" tam bolo, s coho jeden ma uplne rozplakal, ked zacal frontalny utok sam a 10 sekund pobehoval 2m od nemeckeho zakopu kde to donho prazilo 15 ludi, naco sa rozhodol ich sam ubit pazbou icon_eek.gif
    Whyski skoda ze som ta tam nestretol potuloval som na mieste dlho.
    P.S.- Ciernomorsky flot robili tentokrat Madari icon_wink.gif

Príspevok Zaslal: Ne Máj 09, 2010 11:55 am

cthulhu
    Kapitán

Založený: May 02, 2007

videl som zabery na ta 3 ke a ten pechotny utok bol groteskny komicky a cele to bolo velmi smiesne

pupkaty pani sa nevedeli hybat
    kopa nepriznavacov
    kopa ludi co bludila po bojisku a nevedela co robis
    ked sa prebijal gulomet na tej motorke 7 ludi stalo okolo a pozeralo sa namiesto toho aby sa kryli za niecim a opatovali palbu
    este raz nechutne evidentne nepriznavanie a vobec strasne nelogicke akcie bojovnikov (prikladom bol ked sa chlapci v strede utoku na zakopy zacali rozpravat a tapkat po pleci stylom ah duro co tu robis, som nevedel ze aj ty hras za rusov)
    aboslutne nepochopitelne respawny, ked sa niekto proste zdvihol a bojoval dalej

Príspevok Zaslal: Ne Máj 09, 2010 12:05 pm

Krako
    Poručík

Cthulhu: neplet dokopy airsoft a reenactment. Take nieco ako respawn sa nazyva nutna recyklacia (väcsinov ta zavlecu niekam do zakopu, alebo ku zdravotackam a odtial pokracujes v boji) kedze je na vacsine akcii priblizne 50/50 rusi/nemci tak je to nutne kedze sa utoci na opevnene body a bez mrtvych to vyzera nerealisticky, no zaroven musi aj niekto dobit zakopy takze nam vznika zacarovany kruh. Pupkaci ti behat nebudu a kedze tam nic nelieta vzduchom tak sa väcsina ludi ani nevie poriadne kryt. A nevidim nic zle na podani ruky prip. poklepani na plece za utoku, ak niesi v bezprostrednej palbe tak to minimalne na ruskej strane nieje na skodu kedze sa ich jednotky neustale prelinali.

Príspevok Zaslal: Ne Máj 09, 2010 2:06 pm

be_c
    The Good

Založený: May 01, 2007

Suhlas s Krakom, tieto veci mi vobec nevadili.

Len by som este dodal, ze pri tak blizkom kontakte s divakmi som ocakaval, ze obcas zacujem nejake vykriky/rozkazy v "rodnom" jazyku armad na dokreslenie atmosfery (ak tam boli, tak ku mne sa nedostali icon_biggrin.gif).. ale to je len taky detail.

Príspevok Zaslal: Ne Máj 09, 2010 3:21 pm

_predator_
    D-Fens

Založený: Jul 10, 2005

No, ja som bol minulý rok. Už vtedy bolo jasné že nabudúce neprídem. A ako tu čítam tak som spravil dobre.
    Zabil to aj fakt keď som po celej BA videl vylepené plagáty. Keby dali aspoň symbolické vstupné tak by väčšina ludí neprišla (socky ktoré sa o to bežne vôbec nezaujímajú, ale keď je to zadarmo tak žerú). {áno som nasratý, lebo ma práve vykradli, svine zlodejské!!!}

Dve perličky z minuloročnej akcie: Za dav stojacich ludí pri zábrane padne asi pol metra dlhé a päť centi hrubé poleno po jednej z explózií. Lietajúce kamene už boli len slabý čajový odvar.
    Hneď po bojoch pustili do priestoru ludí a deti ktoré zbierali nábojnice, bez toho aby pyrotechnik skontroloval priestor či tam neostala dáka nevybuchnutá pyrotechnika, tak ako sa to vždy robí na akciách v zahraničí. Demencia, až sa hanbím že tu tiež žijem.

Príspevok Zaslal: Ne Máj 09, 2010 5:26 pm

Krako
    Poručík

_predator_ Napísal:
    No, ja som bol minulý rok. Už vtedy bolo jasné že nabudúce neprídem. A ako tu čítam tak som spravil dobre.
    Zabil to aj fakt keď som po celej BA videl vylepené plagáty. Keby dali aspoň symbolické vstupné tak by väčšina ludí neprišla (socky ktoré sa o to bežne vôbec nezaujímajú, ale keď je to zadarmo tak žerú). {áno som nasratý, lebo ma práve vykradli, svine zlodejské!!!}

Dve perličky z minuloročnej akcie: Za dav stojacich ludí pri zábrane padne asi pol metra dlhé a päť centi hrubé poleno po jednej z explózií. Lietajúce kamene už boli len slabý čajový odvar.
    Hneď po bojoch pustili do priestoru ludí a deti ktoré zbierali nábojnice, bez toho aby pyrotechnik skontroloval priestor či tam neostala dáka nevybuchnutá pyrotechnika, tak ako sa to vždy robí na akciách v zahraničí. Demencia, až sa hanbím že tu tiež žijem.

Len by som sa ta opytal kde v zahranici si videl podobne praktiky?

Príspevok Zaslal: Ne Máj 09, 2010 5:42 pm
      Odoslať novú tému  

Odpovedať na tému  
    1, 2, 3, 4  Ďalší
     Časy uvádzané v GMT | Strana 1 z 4
    Prejdi na: